Gürültü Yapmanın Cezası Nedir ? | Bafra Yapı Yönetim

Haberler

Gürültü Yapmanın Cezası Nedir ?

Gürültü Yapmanın Cezası Nedir ?

Eğer apartmanda komşunuzun istenmeyen rahatsız edici seslerinden yani gürültülerinden şikayetçi iseniz, komşunuz yukarıda bahsettiğimiz yasal mevzuatlara, apartmanın yönetim planına, genel kurul kararlarına, toplu yapılarda  temsilciler kurulu kararlarına veya anagayrimenkul yönetimi tarafından eğer yayınlanmışsa “Gürültü Yönetmeliği” maddelerine uymuyor ise yapacağınız şikayete göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca idari para cezası olarak komşulara 1.461 TL ( bin dört yüz altmış bir lira) olarak uygulanıyor. 

Şikayet edilen komşu bir ticari işletme, işyeri, atölye veya dükkan ise bu durumda para cezası 14 bin 740 liraya kadar uygulanabiliyor. 

Bununla beraber sizi rahatsız eden komşunuz “eğlence yeri ise” bu  ceza 29 bin 500 liraya kadar yükselebiliyor.


Gürültü yapan komşunuza ölçümün mümkün olmadığı durumlarda para cezası olarak 2020 yılında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesine göre 187 TL “gürültüden”, 187 TL “rahatsız etmekten” olmak üzere toplam 374 liralık para cezası uygulanabiliyor.


634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK)  33. maddesi gereğince sulh mahkemesi  hakimi tarafından gürültücü ev sahibinin veya kiracının uyarılması ve uyarıya uymaması halinde 250 liradan başlayarak 2 bin TL’ye  kadar para cezasına çarptırılmasına karar verilebilir. 

Para cezası dışında  gürültücü komşu, şikayet edenin başlangıçta ödemiş olduğu avukatlık, dava masrafları dışında şikayet edenin kişilik haklarına müdahale ettiği için manevi tazminat da ödemek zorunda kalabilir. 


Yine 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu 123. maddesine göre bir ceza davası açılması için savcılığa şikayette bulunursa “üç aydan bir yıla kadar hapis cezası” verilebiliyor.